Pohár rozhlasu
s Českou spořitelnou 2023

54. ročník soutěže školních družstev pořádané Českým atletickým svazem

Aktuality

Pohár rozhlasu oslaví 50. výročí republikovým finále v Olomouci s Michaelou Hrubou a Šárkou Kašpárkovou

9. 6. 2018

Nejlepší školní atleti a atletky země se sjedou do Olomouce. V úterý 12. května je totiž čeká prestižní atletická událost – republikové finále Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou, které se uskuteční v rámci populární Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství. Jedna z nejznámějších atletických soutěží školní mládeže letos slaví padesáté narozeniny. Odehraje se na stadionu TJ Lokomotiva Olomouc, kam zamíří více než 300 závodníků a závodnic z celé České republiky.

Pohár rozhlasu oslaví 50. výročí republikovým finále v Olomouci s Michaelou Hrubou a Šárkou Kašpárkovou

Už teď je jasné, že nepůjde jen o výjimečnou atletickou podívanou, ale také o skvělou show se školní diváckou podporou.

Atlety a atletky přivítá v moravské metropoli juniorská mistryně světa ve skoku vysokém a patronka soutěže Michaela Hrubá. Chybět nebude ani bronzový medailistka z olympijských her v Atlantě, trojskokanka Šárka Kašpárková a bývalý výškař, vicemistr Evropy a v současné době ředitel Českého atletického svazu Tomáš Janků. Na místě budou připraveny také televizní kamery, které budou republikové finále vysílat v živých vstupech na kanálu ČT sport. Diváckou atmosféru zajistí na sto školáků a školaček ze sportovních tříd olomoucké základní školy Heyrovského. Celkem se republikového finále zúčastní 33 družstev z 23 škol. Bojovat budou ve čtyřech kategoriích – mladší žáci a žákyně (ročníky narození 2005 a 2006) a starší žáci a žákyně (ročníky narození 2002 až 2004).

„Pohár rozhlasu rozhýbává holky a kluky po celé republice, čímž vytváří obrovskou sportovní základnu na školách a pomáhá objevovat nové talenty. Důkazem je patronka letošního ročníku Michaela Hrubá, která začala s atletikou právě díky úspěchu ve školní sportovní soutěži. Zápolení navíc do tříd přináší nadšení pro společný cíl a díky přímým přenosům České televize také radost ze sportovních úspěchů spolužáků. Těším se, až v Olomouci uvidím spoustu dětí, které při závodu fandí svým školním kamarádům a kamarádkám," říká Svatava Ságnerová, viceprezidentka pořádající Asociace školních sportovních klubů.

„Pohár rozhlasu s Českou spořitelnou je stěžejní atletickou soutěží pro druhý stupeň základních škol a jsem rád, že právě v letošním roce slavíme již 50 let od chvíle, kdy tuto atletickou soutěž začal pořádat Český atletický svaz. Soutěž jako taková má ještě delší tradici, která sahá až do padesátých let minulého století. Závody s tak obrovskou tradicí prošlo nespočet dětí. Mnozí z nich se atletice věnovali i nadále a v mnoha případech se z nich stali čeští reprezentanti, kteří vozili a vozí medaile z evropských či světových šampionátů či olympijských her. Namátkou mohu jmenovat například Tomáše Janků, Kateřinu Baďurovou, Jakuba Holušu, Pavla Masláka či Vítězslava Veselého a mnoho dalších atletických osobností," uvádí Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

Hrubá zavzpomíná na svou bronzovou medaili z Poháru rozhlasu

Oblíbenou soutěží prošla celá řada známých atletů a atletek. Mezi nimi byli například tyčkařka Kateřina Baďurová, oštěpař Vítězslav Veselý či běžec Jakub Holuša. S odstupem času se sportovní osobnosti do dění Poháru rozhlasu znovu zapojují, například v roli patronů a patronek. V rámci loňského ročníku školáky a školačky při republikovém finále podporoval vynikající český sprinter Pavel Maslák.

Letos bude na stadionu fandit a rozdávat rady jeho reprezentační kolegyně Michaela Hrubá. Česká výškařka se k atletice dostala právě díky školní soutěži. Ve druhé třídě se totiž zúčastnila atletického čtyřboje. Na závodu určeném pro děti třetích až pátých tříd zvítězila ve všech disciplínách. „Rodiče díky tomu po domluvě s paní učitelkou usoudili, že by pro mě mohla být atletika vhodným sportem," popisuje juniorská mistryně světa a Evropy.

V rámci školních sportovních soutěží ale nezůstala jen u atletiky. Všestranně nadaná sportovkyně reprezentovala svou blanskou základní školu například i ve florbalu, vybíjené či v basketbalu. „Atletika pro mě byla vždy tou hlavní, kolektivní sporty ale byly takovým zábavným zpestřením. I v rámci atletiky mě však bavilo si vyzkoušet různé disciplíny. Běhala jsem třeba čtyřstovku nebo osmistovku. Občas se mi do toho úplně nechtělo, ale byla to dobrovolná oběť pro družstvo," přiznává svěřenkyně Michala Pogányho.

Právě na týmovou atmosféru se Hrubá těší i v rámci letošního republikového finále v Olomouci. „Byla jsem se podívat na okresním kole v Brně, kde se holky a kluci při běhu na 600 m hrozně hezky hecovali. A těším se i na ten slavnostní ceremoniál, při němž už ze všech závodníků a závodnic nervozita spadne a panuje jen veselá nálada," přiznává juniorská mistryně Evropy. Vzpomínat při něm navíc bude na své výškařské vítězství a bronzové medaile, které se svou základní školou vydobyla na Poháru rozhlasu v Litomyšli před pěti lety.

O Poháru rozhlasu

Pohár rozhlasu (PR) je tradiční každoroční soutěž, která vytváří a udržuje atletické tradice na školách a podchycuje chlapce a děvčata k pravidelnému aktivnímu sportování.

Vznikl v druhé polovině padesátých let 20. století původně jako utkání krajských družstev „na dálku". Soutěžilo se současně na pěti stadionech a výsledky byly přenášeny prostřednictvím rádia nejen na ostatní sportoviště, ale také do éteru.

V roce 1962 byl pohár přerušen, naštěstí se jej podařilo obnovit. O jeho obrodu se zasloužili zejména František Macák a Miroslav Tuček, a tak soutěž započala s rokem 1969 slavnou etapu. Model soutěžení na dálku zůstal zachován, ale namísto krajských výběrů byla zapojena družstva z druhého stupně základních škol. A hned první roky poté nastaly zlaté časy, v roce 1975 už se účast vyšplhala přes 5000 škol s 54 000 žáčky. Pohár rozhlasu si zachoval svou popularitu i v novém tisíciletí. V rámci loňského ročníku, který vyvrcholil na počátku června na kladenském Sletišti, se do soutěže zapojilo na 46 tisíc dětí z jednoho tisíce škol.

Pohár rozhlasu s Českou spořitelnou pořádá Asociace školních sportovních klubů a Český atletický svaz.

O Sportovní lize základních škol

Čtvrtý ročník nejvýznamnější soutěže školní mládeže v České republice zahájil 19. března sérii republikových finále v šesti sportovních odvětvích. První republikové klání se odehrálo ve florbalu na pražském Chodově, následovaly turnaje v házené, basketbalu, minifotbalu a volejbalu. V úterý 12. června budou o Pohár ministra školství bojovat také nejlepší dívčí a chlapecká družstva v atletice. V září k nim ještě přibude jako sedmá disciplína plavání.

Sportovní liga základních škol je projektem Asociace školních sportovních klubů, jeho partnery jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Česká unie sportu. Propojením a vzájemnou spoluprací těchto subjektů se podařilo vytvořit v průběhu čtyř uplynulých let mimořádný produkt, který se stal jedním ze základních pilířů nejen školního, ale také českého sportu.

Výsledky republikového finále Poháru rozhlasu

2016/2017

Nejlepší tři školy republikového finále Poháru rozhlasu 2016/2017

Starší žáci

Umístění

Název školy


 • 1.místo

ZŠ Opava, Englišova 82


 • 2.místo

ZŠ Olomouc, Heyrovského 33


 • 3.místo

Opava-Kylešovice


Mladší žáci

 • 1.místo

ZŠ Opava, Englišova 82

 • 2.místo

ZŠ Krátká Klášterec nad Ohří

 • 3.místo

ZŠ Praha 3, Jeseniova 96/2400

Starší žákyně

 • 1.místo

ZŠ Opava, Englišova 82

 • 2.místo

ZŠ Josefa Hlávky Přeštice

 • 3.místo

ZŠ Liberecká 26, Jablonec n. N.

Mladší žákyně

 • 1.místo

ZŠ Uherské Hradiště, Sportovní

 • 2.místo

ZŠ Porubská

 • 3.místo

3 ZŠ Školní 75, Příbram