55. ročník soutěže školních družstev pořádané Českým atletickým svazem

Aktuality

Na Kladně vyvrcholil Pohár rozhlasu

6. 6. 2017

Na kladenském stadionu Sletiště proběhl 49. ročník republikového finále Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou. Mladé atlety podporovali i naši elitní reprezentanti Jakub Holuša, Pavel Maslák, Adam Sebastian Helcelet a Nikola Bendová.

V kategorii starších žáků se radovali z triumfu chlapci ze ZŠ Englišova v Opavě se ziskem 10111 bodů. Druhou příčku vybojovali žáci z Kylešovic (9581 b.) a třetí skončili atleti ze Sportovního gymnasia Ludvíka Daňka (8926 b.). Ve stejné kategorii dívek získaly pohár žákyně ze ZŠ Josefa Hlávky Přeštice, které posbíraly 10335 bodů. Stříbro získaly atletky ze ZŠ Englišova v Opavě (10159 b.). Na stupně vítězů je doprovodily žákyně ze ZŠ Jeseniova Praha (10140 b.).

ZŠ Englišová utrhla primát i mezi mladšími žáky (7367 b.). Druhé místo brala ZŠ Jeseniova Praha (6863 b.). Třetí skončili žáci ze ZŠ Slovácká v Břeclavi (6675 b.). Mladším žákyním kralovaly dívky ze ZŠ Uherské Hradiště (9345 b.). Na stříbrný stupínek vystoupaly žákyně ZŠ Porubská (9169 b.) a třetí skončila ZŠ Školní z Příbrami (8717 b.).

V individuálních disciplínách zazářil Samuel Lawson ze ZŠ Heyerovského z Olomouce, když v kategorii starších žáků vyhrál dálku (649) a kouli (14.27). Navíc byl i finišmanem vítězné štafety na 4x60 metrů. Výborný čas předvedl na patnáctistovce stříbrský Jakub Davidík, jenž tuto distanci zvládl za 4:01.81. Dvě individuální prvenství si mezi mladšími žáky připsal Jakub Cibulec. Ten nejprve opanoval šedesátku za 7.75 a následně vyhrál i hod kriketovým míčkem (86.10).

Pohárová klání za podpory atletických hvězd

Mladé atlety přišel podpořit například halový mistr světa i Evropy Pavel Maslák, který zavzpomínal na své první atletické krůčky, které byly spjaty právě s Pohárem rozhlasu. „Na základní škole v Havířově jsem se také zúčastnil Poháru rozhlasu. Nepamatuji si, jak jsem dopadl, ale to není důležité. Mnohem důležitější je, že jsem i díky této soutěži objevil atletiku," uvedl.

V minulosti patřil mezi pravidelné účastníky této soutěže i halový mistr Evropy, vícemistr světa a český rekordman v běhu na 1500 metrů Jakub Holuša, který je jedním z patronů. „Na Poháru rozhlasu jsme s naší školou závodily pravidelně a mám na to jen ty nejlepší vzpomínky. Dnes se těším hlavně na patnáctku, kde mám jednoho favorita," řekl.

Něžné pohlaví mezi patrony zastupovala sprinterka Nikola Bendová, bronzová medailistka z loňského evropského šampionátu do 17 let. Její vzpomínky na Pohár rozhlasu jsou ještě poměrně čerstvé a jak přiznala, na Kladno se vždy ráda vrací. „Pro mě je velkou ctí být jednou z patronů Poháru rozhlasu. I já jsem na takových závodech začínala. Jsem ráda, že se finále koná právě na kladenském stadionu. Patří mezi mé oblíbené. Podařilo se mi zde zaběhnout dva národní rekordy, takže na něj mám skvělé vzpomínky," nechala se slyšet.

Vítězství v jednotlivých kategorích si z kladenského stadionu Sletiště vezou mladší i starší žáci ze ZŠ Englišova v Opavě, mladší žákyně ze ZŠ Uherské Hradiště a starší žákyně ze ZŠ Josefa Hlávky Přeštice.