Pohár rozhlasu
s Českou spořitelnou 2019

51. ročník soutěže školních družstev pořádané Českým atletickým svazem
patronem letošního ročníku soutěže je atlet Jakub Vadlejch

Aktuality

Je zdravá, zábavná, rozvíjí osobnost. Atletika je pro děti dobrý start

13. 4. 2018

Spousta rodičů stále řeší, jakou volnočasovou aktivitu vybrat svému potomkovi. Díky své všestrannosti je nejčastěji doporučovaným sportem pro malé děti atletika. Královna všech sportů. Atletika v sobě snoubí všechny dovednosti člověku vlastní – hod, skok, běh... A děti baví.

Je zdravá, zábavná, rozvíjí osobnost. Atletika je pro děti dobrý start

Důležité je v dětství budovat vztah a lásku ke sportu obecně. Pravidelný pohyb je zdravý nejen pro dospělé, ale také pro děti. Zvyšuje výkonnost i obranyschopnost celého organismu. Dítě se naučí určité obratnosti, disciplíně a také nebude mít problémy s obezitou.

Při výběru organizovaných sportovních kroužků neexistuje jednoznačná odpověď, která by rodičům dávala přesný návod, kdy by jejich dítě mělo se sportem začít. Rodiče se vedle atletiky ptají hlavně na tenis a plavání, až za touto trojicí následují fotbal a gymnastika. Například lední hokej je u rodičů až jedenáctý nejpopulárnější. Vyplynulo to z analýzy výsledků 2814 českých dětí testovaných metodou SportAnalytik, která pro ně vybírá nejvhodnější sport na základě zkoušky osmi fyzických schopností.

Rozhodně lidé mají dětem zvolit takovou činnost, jež podpoří jejich správný vývoj. Docházet by u nich mělo ke zlepšení fyzické i psychické kondice a zvýšení obranyschopnosti dětského organismu.

Atletika je jeden z nejvšestrannějších sportů. Jeho cílem může být výchova vrcholového atleta, ale také disciplinovaného a pilného sportovce, který nebude mít problém s dalšími sporty a bude moci své zkušenosti a dovednosti využít v jiném sportovním odvětví.

Proč je atletika pro děti přínosem?

1. Lepší kondička

Asi každý člověk si přeje, aby byl zdravý a fit a při běhu za autobusem se moc nezadýchal. Atletika výrazně zlepší vytrvalost i celkovou kondici dětí. Zároveň je prevencí proti obezitě.

2. Pohybové dovednosti

Důraz se klade na celkový rozvoj. Atletika je velice všestranná a naučí děti držet správně tělo a používat správně svaly. Děti můžou později zkoušet i další sporty, pro které již mají z atletiky dobrý základ.

3. Zábava a kamarádi

Děti si během atletických tréninků vytvoří nové a silné sociální vazby. Obklopí se dětmi se stejnými zájmy, se stejnou pílí a budou se vzájemně hecovat.

4. Rozvoj osobnosti

Vytrvalost, houževnatost, týmový spolupráce, nová přátelství a známosti. Z toho, co v dětství vybudujete, můžete čerpat i dlouho v dospělosti. Poctivý trénink vytvoří ze člověka disciplinovaného a pilného jedince.

5. Cesta ku zdraví a imunitě

Pohyb na čerstvém vzduchu podporuje dětskou imunitu.

Hlavně by se dítě k danému sportu nemělo nutit. Ideálně by měli rodiče spolu s dětmi navštívit některé sportovní kluby. A tam zjistit, jaký druh sportu by jim vyhovoval.

Foto: Krajské finále Nové Město nad Metují (Královehradecký kraj) 2017